Schedule of Events - Annual Meeting 2020

*All times below are listed in Pacific Standard Time.

Noon – 3 p.m.

Opening Ceremony
Exhibit Hall Power Hours

Corporate Forums

7 – 7:05 a.m.

Welcome Remarks

7:15 – 8:30 a.m.

WEB20-GS3: Surgical and Non-Surgical Strategies for Orthodontic Success 
Program Track: Interdisciplinary Therapy
Moderator: Gregory A. Toback
Speakers: Frank Celenza, Jim Janakievski, and Colin Richman

9 – 10 a.m.

10:30 – 11:30 a.m.

WEB20-NCE4: How Guided Do You Want to Be?
Program Track: Emerging Concepts and Innovative Therapies
Moderator: Bobby Butler
Speakers: Jeffrey Ganeles and Ralph F. Wilson

WEB20-EV19: Vaccines and COVID: Shot in the Arm or Shot in the Dark?
Program Track: Treatment of Periodontal Diseases and Peri-Implant
Moderator: Bryan J. Frantz
Speaker: Purnima Kumar

1 – 3 p.m.

AAP Foundation Donor Appreciation

7 – 7:05 a.m.

Welcome Remarks

7:15 – 8:30 a.m.

WEB20-GS4: Periodontal Plastic Surgery with the Masters
Program Track: Periodontal Plastic and Soft Tissue Surgery
Moderator: Nick Caplanis and Fernando Suárez López del Amo
Speakers: Edward P. Allen and Giovanni Zucchelli

9 – 10:15 a.m.

WEB20-GS1: To Save or to Extract: From My 30+ Years’ Experience (Point and Counterpoint Debate)
Program Track: Treatment of Periodontal Diseases and Peri-Implant Diseases
Moderator: Purnima Kumar
Speakers: Stephano Parma Benfenati, Paul S. Rosen, and Dennis P. Tarnow

10:45 – 11:45 a.m.

Noon – 1:30 p.m.

EV08: AAP Foundation Estate Planning
Speakers: Shawn M. Johnson and Michael Markhoff

3:30 – 4:30 p.m.

District Forum: Districts 1, 2, 3, 7

5 – 6 p.m.

District Forum: Districts 4, 5, 6, 8

Noon – 3 p.m.

Exhibit Hall Power Hours
Corporate Forums

Noon – 1:20 p.m.

ELC-BAL2: Balint Orban Memorial Competition – Basic Finalists
Moderator: Satheesh Elangovan
Speakers: Kevin Matthew Byrd, Mahmoud Elashiry, Juhi Uttamani, and Aline Yaghsezian

2 – 3:20 p.m.

ELC-BAL1: Balint Orban Memorial Competition – Clinical Finalists
Moderator: Yvonne L. Kapila
Speakers: Akemi Arzouman, Amit Gharpure, Andrea Ravida, and Lorenzo Tavelli

7 – 7:05 a.m.

Welcome Remarks

7:15 – 8:30 a.m.

WEB20-GS9: Which Technique is the Best in Treating Root Recession and Implant Dehiscence Defects (Point-Counterpoint)
Program Track: Periodontal Plastic and Soft Tissue Surgery
Moderator: Nick Caplanis
Speakers: Jonathan H. Do, Thomas J. Han, Sonia Leziy, and David H. Wong

11 a.m. – noon

WEB20-NCE1: Advanced Ridge Augmentation in Implant Therapy
Program Track: Implant Surgery and Prosthetic Rehabilitation
Moderator: Wayne A. Aldredge
Speakers: Alexandre Amir Aalam and Alina Krivitsky

WEB20-IP3: Rising Stars
Program Track: Periodontal and Systemic Interrelationships
Moderator: Purnima Kumar
Speakers: Aishwarya Mahesh Kumar and Silvia Villalobos

7 – 7:05 a.m.

Welcome Remarks

7:15 – 8:30 a.m.

WEB20-GS7: Immediate Loading of the Patient with a Failing Dentition: A Team Approach (Keys to Success)
Program Track: Implant Therapy and Prosthetic Rehabilitation
Moderator: Bradley S. McAllister
Speakers: Jorge E. Barrios, Robert A. Jaffin, Robert A. Levine, and Harry Randel

9 – 10 a.m.

WEB20-NCE2: How to Properly Decontaminate Infected Implantitis Defects
Program Track: Treatment of Periodontal Diseases and Peri-Implant Diseases
Moderator: Michael Sonick
Speaker: Donald S. Clem, III and Frank Schwarz

ELC20-NCE16: What Do We Know About Living Cells?
Program Track: Tissue Engineering and Hard Tissue Reconstruction
Moderators: Mia L. Geisinger and Shinya Murakami
Speaker: Bradley S. McAllister and Takanori Iwata

10:30 – 11:15 a.m.

60 minutes

ELC20-AAPF1: Future Horizons in Periodontology
Moderator: Praveen Gajendrareddy and Hector F. Rios
Speakers: Sangeetha Chandrasekaran and Ann M. Decker

180 minutes

ELC20-ABP1: American Board Review Part 1
Program Track: Leadership, Personal, and Practice Development
Speakers: Bradley L. Philips, Michael P. Rethman, and Francis G. Serio

150 minutes

ELC20-ABP2: American Board Review Part 2
Program Track: Leadership, Personal, and Practice Development
Moderator: Jeffrey A. Rossmann
Speakers: Jennifer Bain and Carlos Parra Carresquer

110 minutes

ELC20-DIST8: Clinical and Basic Science Symposium Sponsored by District 8
Moderator: COL Robert Herold
Speakers: MAJ Joshua Akers, CPT Daniel DiPirro, CPT Daniel Bruin, CPT Megan Bunting, MAJ Kristi Kennedy, MAJ Rachael Voigt, CPT Christopher Pesut, LCDR Eric Draper, Clark T. Barco, Ian Pearson, and Owais A. Farooqi

75 minutes

ELC20-GS6: Accelerated Orthodontic Treatment via Osteoperforation 
Program Track: Interdisciplinary Therapy
Moderator: TBD
Speakers: Kun Sung Chung, Serge Dibart, and Satoru Urano

45 minutes

ELC20-GS8: The Challenge of Anterior Implants
Program Track: Implant Therapy and Prosthetic Rehabilitation
Speakers: Michael Sonick, Dennis P. Tarnow and Kazushi Yasumasu

45 minutes

ELC20-IP1: Advances in Periodontics Session 1
Program Track: TBD
Speakers: Maki Tanaka and James P. Wilson

45 minutes

ELC20-IP2: Advances in Periodontics Session 2
Program Track: TBD
Speaker: Karin Jepsen, Matthias Tröltzsch and Scott Nakamura

45 minutes

ELC20-NCE6: Palatal-Pedicle Graft and Alternative Techniques
Program Track: Periodontal Plastic and Soft Tissue Surgery
Speakers: W. Peter Nordland and Edward Shih-Chang Tseng

45 minutes

ELC20-NCE15: CVD, Inflammatory Diseases, and Periodontitis
Program Track: Periodontal and Systemic Interrelationships
Moderator: Chie Hayashi
Speakers: Norio Aoyama and Kazuhisa Yamazaki

45 minutes

ELC20-NCE18: The Winners Circle
Speakers: Ann M. Decker, Soma Esmailian Lari, Katherine L. Roll, and Ning Yu

*Please note that all information in this program including agenda, timing, faculty, and/or program content is subject to change.

 

ADA CERP/CE Credit

The American Academy of Periodontology is an ADA CERP Recognized Provider. ADA CERP is a service of the American Dental Association to assist dental professionals in identifying quality providers of continuing dental education. ADA CERP does not approve or endorse individual courses or instructors, nor does it imply acceptance of credit hours by boards of dentistry. Concerns or complaints about a CE provider may be directed to the provider or to the Commission for Continuing Education Provider Recognition at ADA.org/CERP.

For all CE activities, 0.25 credit hours will be awarded for each 15 minutes of activity time, not including breaks, etc. The AAP cautions participants in CE courses about the potential risks of using limited knowledge when incorporating new techniques and procedures in their practice, especially when the course has not provided supervised clinical experience.

ADA CERP